Uzay Terapi Nedir ?

Uzay terapisi fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında son yıllarda geliştirilen ve Serebral palsi başta olmak üzere bir çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodudur. Uzay terapisi suit therapy, adeli suit therapy ve spider therapy gibi isimlerle de bilinmektedir.

Dünyada ve ülkemizde nörolojik hastalıkların tedavisinde her yıl önemli gelişmeler kaydedilmekte birlikte önemli akademik çalışmalar yapılmaktadır. Özellikler değişik nörolojik tanı konmuş çocuklarımızın fiziksel, mental, sosyal ve psikoloji problemlerinin rehabilitasyonu önemli birçok sürecin bir arada yürütülmesi ile başarılı sonuçlar vermektedir.

Son yıllarda ülkemizde de uzay terapi ( Uzay terapisi, 3 C Yöntemi, TheraSuit, Penguen Terapi vb..) tekniği artık Özel eğitim merkezlerinin fizyoterapi ünitelerinin rehabilitasyon yardımcı materyalleri arasında yeri almış bulunmaktadır. Engelli ailelerimize bir mucize gibi sunulan yöntem önemli bir tedavi enstürmanı olmakla birlikte unutulmaması gereken rehabilitasyonun başta fizyoterapist olmak üzere bir ekip işi olduğu ve birçok rehabilitasyon enstrümanının bir araya gelmesi ile doğru sonuçlar alınacağıdır. Engelli çocuğa sahip ailelerimizin çocuklarının tedavileri için yaptıkları haklı arayışlar dikkatle algılanmalı ve büyük hayal kırıkları yaratacak önermelerden kaçınılmalıdır. Bu bağlamda uzay terapisi yöntemi de başarılı ve uzman fizyoterapistlerin rehabilitasyon sürecine dahil etmek istemeleri halinde yardımcı bir rehabilitasyon ekipmanı olduğu unutulmamalıdır.

TARİHCESİ Kozmonotların giydiği ‘Penguin Suit’ adı verilen özel kıyafet olan bir diğer deyişle uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen bir pediatrik fizik tedavi yöntemidir. İlk prototipi 1992 yılında geliştirilmiştir. Amerika’da, Avrupa’da ve Ülkemizde uzay terapisini başarılı bir şekilde kullanan birçok rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır. Engelli birçok çocuğumuz günlük yaşam aktivitelerinde düzenli olarak kullanmaktadır.

Uzay terapisi suit isimli kıyafetin yanı sıra Evrensel Terapi Ünitesi’ni de içerir. Kafes şeklinde ki terapi ünitesine alınan hastalar özel elastik bantlarla bağlanır ve bağlanan bantlara gerekli olan gerilim verilir. Oluşan gerilim kuvveti sayesinde yer çekimi elemine edilir, hastanın normalde yapamadığı bir çok hareketi yer çekimi olmadan yapması sağlanır.

Tasarlanan bu kafes ve ekipmanların temel amaçları hastayı istenilen pozisyona alabilmek, gereken destekleri gerektiği kadar vererek hastayı mümkün olduğu kadar fonksiyonel kılmaktır. Bunun için kafesimizin içinde bir makara sistemi kurulmuştur. Bu makara ile hastayı ayağa kaldırıp gerekli destek sağlanarak yürütülmesi, ihtiyaç duyulan kasların kuvvetlendirilmesinde ağırlıklar eklenerek kullanılması hedeflenmektedir.

Bant ve makara sistemi sayesinde fizyoterapist istenilen bir kas grubunu izole ederek hedef tuttuğu bu kas üzerinde istenilen egzersizleri çalışabilir. Bu tip egzersizler fonksiyonel kazanımlara akseder, hareketlerin bağımsız, dengeli ve koordinasyonun hızlı bir şekilde artışını sağlar.

Fonksiyonel becerilerin (emekleme, oturma, diz üstü durma, ayakta durma, yürüme, tırmanma, sıçrama) gelişimini ve ilerlemesini sağlar.

Dinamik egzersiz kafesi faydalı geniş kullanım amaçlı ve kullanımı kolay bir cihazdır.

Hastanın herhangi bir hareket veya fonksiyonel beceriyi bağımsız olarak yapmasına izin verir bu koşullarda yapılan egzersizler hastada güven hissi sağlar.

Dinamik egzersiz kafesi de kullanılan ağırlıklar yardımıyla fizyoterapistlerin ölçülebilir bilgileri kaydetmesi ve kazanılan fonksiyonelliğin kanıtlanması objektif hale getirilmiştir.

Kafesimizin ekipmanların ve dizaynın sağladığı avantajlar sayesinde en ideal vestibular stimülasyon eğitimi vermek.

Uzay Terapi Uygulama Alanları

Pediatrik hastalar

Serebro-vasküler olay (SVO)

Post-travmatik durumlar

Merkezi sinir sistemi hastalıkları

Serebral palsi (CP)

Spina bifida

Gelişimsel gerilik

Down sendromu

Spor yaralanmaları

Romatoid artrit

Ortopedik hastalıklar

Vestibular hastalıklar

Duyusal rahatsızlıklar

Kas tranplantasyonu

Uzay Terapisinin Yararları

Taktil stimulasyon (Dokunma hissi) geliştirir,

Merkezi sinir sistemini yeniden düzenler,

Harici denge (eksternal stabilizasyon) sağlar,

Kas tonusunu normalize eder, spastisteyi azaltır,

Vücut postürünü düzeltir,

Dinamik düzeltme sağlar

Yürüyüş modelini normalize eder

Vestibular sistemi etkiler

Dengeyi geliştirir,

Koordinasyonu geliştirir,

Ataksi ve atetozda kontrolsüz hareketleri azaltır,

Vücudun ve uzayın farkında olmayı geliştirir

Zayıf kasları destekler,

Güçlü kasların daha da kuvvetlenmesi için direnç uygular

Baş kontrolü gövde desteği sayesinde ses üretimini ve akıcı konuşmayı geliştirir

Kontraktürleri azaltmaya yardım eder,

Kalça eklemine dikey düzlemde yükleme sayesinde kalça düzgünlüğünün gelişimine yardımcı eder,

Kaba ve ince motor becerilerin gelişimine yardımcı olur,

Güven duygusunu geliştirir,

Tedavi süresini kısaltır,

Çocuğun tedaviye maksimum katılımını sağlar.

Bize Yazın
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?